Pb Serum

7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
pb serum e1661850651263 1100x400 1

What is Pbserum?

In recent years, new and effective aesthetic applications are emerging every day. In particular, methods that renew the skin and help delay aging are very popular. Pbserum treatment is a serum that is used in skin regeneration and acts by working in harmony with three different enzymes of hyaluronic acid. Enzymes, which are the active substance in the content of Pb serum, form a part of the biological system of a healthy person. They provide an important effect at the cellular level, with functions such as repairing cells, rejuvenating them and controlling thousands of reactions.

What are the Effects and Benefits of Pbserum?

The substances (hyaluronic acid and enzymes) in Pbserum work in perfect harmony, both separately and together, and have a significant effect on the human skin. Hyaluronic acid has an important role at this point. Because it ensures that the enzymes we mentioned are more easily distributed in the tissue and thus a much stronger regeneration effect occurs. With the benefits of Pbserum, the collagens in the worn and aged tissues of the skin are destroyed and replaced by new and fresh collagens. At the same time, the lipase enzyme in this serum enters the cells where excess fat accumulates and provides fat burning. Therefore, it also reduces the volume of fat cells.
pexels polina tankilevitch 3738349 e1653945795314 1
Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Pbserum tedavisinin kullanıldığı alanları aşağıda bulabilirsiniz:

  • Yanık ve yara izleri
  • Ameliyat sonrası oluşan çeşitli izler
  • Akne izleri
  • Selülit (ciltte portakal kabuğu görünümü)
  • Bölgesel yağ fazlalığı
  • Cilt gençleştirme
  • Cilt sıkılaştırma

Oldukça uzun ömürlü bir uygulama olan pbserum tedavisine başlanmadan önce uygulama yapılacak bölge dairesel olarak işaretlenir. Uygulama sırasında hastanın acı duymaması için anestezik krem sürülür. Daha sonra hazırlanan solüsyon, ince uçlu iğneler ya da bir kanül yardımıyla bölgeye enjekte edilir. Uygulama en fazla 20 dakika kadar sürer. Kişi bu uygulamadan sonra hiç zaman kaybetmeden günlük hayatına geri dönebilir.

Pbserum tedavisinin bilinen büyük bir yan etkisi yoktur. Sadece işlem yapıldıktan sonra birkaç gün hafif ödem, kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Ancak bunlar geçicidir. Geçmediği takdirde uygulayan uzmana danışabilirsiniz. 

Cilt bakımı uygulamalarıyla ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uygulamalar