Innea Aqua

7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
yuz germe e1663347909904 1100x400 1

What is Innea Aqua (Biological Lifting Vaccine)?

It is extremely important to have skin care regularly and to keep the skin young and alive. Cleaning the skin and keeping it moist is also a critical factor at this point. Innea Aqua application, which has become very popular recently and is a biological lifting vaccine, is a biological lifting vaccine with Class III accreditation that helps the skin to stay young and vigorous. Innea Aqua, a product consisting of pure hyaluronic acid with two different molecular weights and Trehalose, a disaccharide, provides tightening, elasticity and moisture increase in the skin.

What are the Benefits of Innea Aqua?

Innea Aqua has very valuable benefits for the skin. We can list them as follows:
  • Tightness and tightening of the skin
  • Moisture increase in the skin
  • Prevention of loss of elasticity in the skin
  • Removing wrinkles by giving a natural look
  • Great effect on the healing of scars
  • Fill-like recovery
  • Return to social life immediately after the application

How to Apply Innea Aqua?

Before starting the application of Innea Aqua, which has a special product structure, 6 percent points are determined. The “6 point technique” is used to achieve the desired effect. Connective tissue is targeted with subcutaneous injection. Using a special technique at a depth of 2.5-3.0 mm, 0.1 ml of the product is administered for each injection. The application, which starts with the injection made at 6 points determined on the face, is completed by affecting a total of 12 points.
Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni nesil bir gençlik aşısı olan Innea Aqua uygulaması, hemen her yaş grubuna yapılabilir. Ancak nemini ve esnekliğini kaybetmiş, kırışıklık oluşmaya başlayan ciltlere özellikle önerilir. 

Uygulamaya başlamadan önce yine de doktorunuza danışabilirsiniz.

Innea Aqua uygulaması yüz başta olmak üzere; boyun, el ve dekolte gibi bölgelere uygulanabilir. İhtiyaca bağlı olarak 3-4 hafta arayla 2 ya da 3 seans yapılır. Cildin durumunu hesaba katarak sonucun etkisi artırmak ve sürekliliği sağlamak için 6-8 ay aralıklarla tek enjeksiyon olacak şekilde Innea Aqua uygulamasına devam edilebilir.

Innea Aqua uygulaması etkisi ilk uygulamadan sonra yoğun bir nem artışı ve lifting ile başlar. Uygulamanın etkisi süresi kişiden kişiye değişmekle beraber tek seans özelinde ortalama 6-9 ay kadar hesaplanabilir.

Yeni nesil gençlik aşırı Innea Aqua’nın herhangi bir yan etkisi saptanmamıştır. Ancak işlem öncesinde sürülen anestezik kremlere bağlı olarak kızarıklık gibi reaksiyonlar gelişebilir. Ancak bu etkiler yaklaşık 2 saat sonra geçer ya da azalır. 

Innea Aqua ile ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.