Jawline Padding

7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
Jaw chin enhancement e1663770362809 1

What is Jawline Fill?

It is very valuable to have the appearance that one dreams of regardless of gender. Because when he looks in the mirror, the person who is satisfied with the person he sees feels happy and free. It spreads this positive energy to its surroundings. Aesthetic operations will also be due to this, which has become very common in recent years. There are many operations performed on different parts of the body. Jawline filling is also an aesthetic procedure that changes the appearance of the jaw area. It is performed along the bone extending from the tip of the chin to the front of the ear. In particular, the process applied to capture the golden ratio of the face ensures the sharpening of the chin.

Who Gets Jawline Filling?

Men or women of all ages can have Jawline chin fillers. However, jawline fillers are recommended for men who want to give their face a more masculine look.

How to Fill Jawline?

There is no need for surgery in jawline jaw filling procedures. The process is completed with injection and needling techniques. Filling process can be performed with hyaluronic acid, fat cell, bovine collagen, hydro silapatite calcium and different substances. Anesthesia is not required while performing the jawline chin filling procedure. If the person who has the application absolutely wants anesthesia, local anesthesia can be applied.
Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Jawline dolgusu yan etkileri, yok denecek kadar az. Sadece uygulamanın hemen akabinde enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Bu durum en geç birkaç gün içinde geçer. Bir de çok düşük bir ihtimal de olsa dolgu maddesi cilt altında topaklanabilir. Böyle durumlarda cilde bir masaj uygulanır ve maddenin yayılması sağlanır.

Jawline çene dolgusu işleminin kalıcılık süreci herkes tarafından çok merak ediliyor. Bu işlem yaklaşık 1-1,5 yıl arasında kalıcı olur. Bu süre sonunda dolgu maddesi vücut tarafından yok edileceği için çene eski görünümüne geri döner.

Jawline çene dolguları geri alınabilir dolgu olma özelliğini taşır. Kişi talep ediyorsa 1-1,5 sene içinde kendini yok eden dolguların daha hızlı bir şekilde emilmesi sağlanabilir. Dolgu eritme işlemi jawline çene dolgusu enjeksiyonu ile aynı şekilde uygulanır. Cilt altına dolgu eritici madde enjekte edilir. Herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmaz.

Jawline çene dolgusu yapılırken acı hissedilmez. Hatta garanti olsun diye hasta isterse lokal anestezi de uygulanabilir. Ayrıca bazı jawline çene dolgu maddelerinin içinde acı hissini azaltmaya yardımcı olan lidokain de bulunmaktadır.

Jawline çene dolgusu uygulaması etkisi işlem akabindeki birkaç gün içinde hemen görülmeye başlanır. Özellikle uygulamanın etkisiyle oluşan ödem ve kızarıklık geçince yeni çene formu ortaya çıkar. 

Jawline çene dolgusuyla ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.