gastroscopy

7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
gastroskopi nasil yapilir 1 1000x500 1

What is gastroscopy?

Gastroscopy is an imaging system that allows direct examination of the esophagus, stomach, and duodenum. Gastroscopy procedure, with micro camera and light at the end; It is performed with the help of the device, which is a thin, soft and flexible tube.

Why is gastroscopy performed?

  • Difficulty swallowing, burning and pain in the back of the chest
  • A bitter taste in the mouth
  • Burning in the upper part of the abdomen, heartburn, nausea and vomiting
  • Anemia unresponsive to treatment, weight loss of unknown cause
  • Bleeding from the mouth, black stools or vomiting
  • Diagnosis of stomach and esophageal cancers
  • Detection of stomach ulcers, inflammation or tumors in the area
  • Removal of tumors called polyps without the need for surgery

How is gastroscopy done?

The gastroscopy procedure, which takes 15-20 minutes on average, is performed under anesthesia or sedation if desired. The gastroscope with a camera and a light at the tip is placed in the patient’s mouth. Then, very carefully, the device is allowed to reach the esophagus, stomach and duodenum. Even if there is no anesthesia, it is not a painful application, but only a little pressure is felt in the throat. After the procedure is completed, the gastroscope is slowly removed from the patient’s mouth.
Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Gastroskopi işlemi uygulanmadan önce midenin boş olması gerektiği için işlemden en az 7-8 saat önce hastanın yemek yemeyi bırakması gerekir. Bu noktada doktordan gastroskopi öncesinde detaylı bilgi alınmalıdır. Özellikle kalp, diyabet, anemi ve yüksek tansiyon hastalarının doktorlarını bu konuda mutlaka bilgilendirmelerini tavsiye ediyoruz. Zira doktorunuz gastroskopi öncesinde bu konuda farklı bir bilgilendirme yapacaktır. 

Gastroskopi işlemi yapılacak hastaların uygulama öncesinde 6 ila 8 saat aç olmaları, su dahil olmak üzere hiçbir yiyeceğin tüketilmemesi gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların ise işlem öncesinde bu hapı almamaları gerekmektedir.

Gastroskopi sonrası hasta genellikle hastanede yatmaya gerek kalmadan istediği zaman taburcu edilir. Geçici olarak boğaz ağrısı ve şişkinlik olabilir. Ayrıca gastroskopi sırasında hastaya anestezi verildiyse bu ilaçların etkisinden ötürü araç kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra; gastroskopi sonrasında alkol, sigara, gazi içecek, uyku ilacı ve kahve içilmesi de tavsiye edilmez. Yani bu noktada da doktorunuzun önerilerinizi dinlemeniz ve verdiği ilaçları eksiksiz kullanmanız gerekir.

Endoskopi tüm sindirim sisteminin incelemesi işlemlerine verilen genel bir isimdir. Endoskopi ile yemek borusu, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı görüntülenebilir. Gastroskopi ise endoskopi işlemlerinin bir türüdür. Bu işlemde başta da belirttiğimiz gibi yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı incelenebilir. 

Gastroskopi işlemi ile ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.