7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
botoks nedir 1300x400 1

Solution to different expectations: What is Botox? How is it applied?

In the modern world, many people, men and women, have botox for various reasons. The reason for this is sometimes wrinkles caused by time or genetics, and sometimes different problems such as clenching or excessive sweating. Wrinkles, especially due to excessive use of mimics or aging, can be easily removed thanks to Botox, which is extremely practical and fast. With the right botox application made by professionals in appropriate amounts, you can have a natural and fit look. Moreover, apart from removing wrinkles, it is also used extensively in the treatment of problems such as sweating or clenching. So first of all, “What is Botox?” Let’s answer the question and take a closer look at all the other details!

What is Botox?

There is a misconception among the public in the form of snake venom, but botox is essentially a toxin obtained from the bacterium Clostridium botulinum. In the area where it is applied, it prevents the oscillation between the substances that provide conduction in the nerve endings and stops the transmission between the nerves and the organs. Thus, mimic muscles become dysfunctional and the appearance of wrinkles decreases, while the formation of new wrinkles is prevented to a certain extent. So, which parts of the body can botox be applied to?

In which areas is Botox applied?

Botox application can be applied to many different parts of the body today. Especially on the face (between the eyebrows, around the eyes, etc.), chin area; Botox is also applied to parts of the armpits, palms, neck and head, where excessive sweating is seen, for different reasons. In the continuation of our article, you can take a closer look at the different areas where botox is applied and its effects.
Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

botoksu kimler yaptirmali

Botox for wrinkle treatment

Wrinkle treatment, which is the area where Botox is most famous, is a very practical method that many people apply. The method, which ensures that the lines and folds formed due to the intense use of facial mimic muscles, have a youthful appearance, is extremely effective. Wrinkle treatment intensively; It is applied on the forehead, between the eyebrows, around the eyes and around the lips. Thus, the lines formed due to the muscle movements of the skin are reduced thanks to the weakening of the muscles after botox.
botok nasil uygulanir

How long does the Botox effect last?

The effect of Botox starts 3-4 days after the application and settles in the first week. Although this period varies according to the amount of dose, muscle strength and size, we can say that the effect of botox is between 4-6 months on average. However, this effect can be prolonged with repeated regular botox applications.

Sıkça Sorulan Sorular

Botoks, çoğunlukla “kaz ayakları” olarak da bilinen göz çevresi kırışıklıklarının tedavisi için sıklıkla tercih edilen bir yöntem. Fakat bu bölge çok hassas bir deri tabakasına sahip olduğu için son derece ince iğneler yardımıyla işlem yapılıyor. Uygulama yapılan kişi, aynı gün içinde sosyal hayatına ve günlük yaşamına geri dönebiliyor.

Botoks uygulaması ile yüzü şekillendirmek elbette mümkün! Bu alanda özellikle çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu sıklıkla kullanılıyor. Çene yapısını mümkün olduğunca inceltip daha ince bir görünüm sağlayan yöntem çene kaslarının boyutunu küçültmesi nedeniyle, kareden ziyade daha oval bir çene yapısı isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Üstelik diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi hasta, anesteziye ihtiyaç duyulmadan herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor. 

Aşırı terleme ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ter kokusu, birçok insanın yaşadığı ve sosyal hayatı etkileyen bir sorun. Bu problemi aşabilmek için ise modern insanın başvurduğu en hızlı sonuç alınabilen yöntemlerden biri botoks! 

Botoks ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin aşırı çalışmasının önüne geçiyor. Koltuk altı ya da avuç içlerine uygulanan botoks enjeksiyonu ter kokusu şikayeti olan pek çok insanın bu sorununa çare oluyor! Halihazırda uygulama öncesinde yapılan testlerle vücutta aşırı terleyen yerler tespit ediliyor ve botoks işlemi gerçekleştiriliyor. Bu uygulamanın etkisi de ortalama 6 ay kadar sürmektedir.

Masseter botoksu estetik işlevinin yanında tıbbi konular için de kullanılıyor. Diş sıkma tedavisi de buna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Yanağın alt kısmında bulunan çiğneme kasına belirli noktalardan yapılan botoksla beraber kastaki aşırı çiğneme kuvveti ortadan kaldırılıyor. Böylelikle özellikle gece uykusunda kendini belli eden diş sıkma (bruksizm), gıcırdatma gibi sorunu çözülmüş oluyor. Üstelik uygulama, 15-20 dakika gibi bir sürede kolayca tamamlanıyor.

Botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanmakla beraber genellikle hafif ağrılı ya da ağrısız bir şekilde tamamlanabilir. Ayrıca kırışıklık tedavisi istendiğinde mimik kaslarının işlevini azaltmak için kasların içine; aşırı terleme sorununu çözmek için yapıldığında ise deri içine uygulanıyor. Önceden de belirttiğimiz gibi uygulamanın hemen ardından kişi, gündelik hayatına geri dönebiliyor.

Botoks ciddi derecede deneyim ve bilgi gerektiren bir konu. Dolayısıyla botoks uygulaması yaptırmadan yaptıracağınız kişinin bu alanda yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip olduğuna özellikle dikkat etmelisiniz. Botoksu bu konuda eğitim almış;

 • Plastik cerrahlar,
 • Dermatologlar
 • Genel cerrahlar
 • Diş hekimleri tarafından uygulanabilir. Çünkü işlemi gerçekleştiren kişinin yüz kaslarının anatomisini ve çalışma şeklini çok iyi bilmesi gerekir.

Ciddi bir yan etkisi olmamakla birlikte nadiren de olsa botoks sonrası şişlik, morarma ya da göz kapağında düşüklük oluşabilir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında panik yapmayıp botoksu yapan hekimle görüşmekte fayda var.

Botoks yaptırırken bilmeniz gerekenler

Botoks yaptırmadan önce çeşitli araştırmalar ve okumalar yapıyor olabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için merak edeceğiniz birçok konuyu derlemek istedik. İşte, botoks yaptırırken dikkat etmeniz gereken her şey: 

 • Botoks yaptırdıktan sonra bir süre eğilmeyin. 
 • Botokstan 8 saat sonra yüze hasar vermeyecek şekilde ılık suyla duş alabilirsiniz. 
 • Yüzü yıkarken özellikle soğuk su kullanmanızı tavsiye ederiz. 
 • Botoks doğru bir şekilde yapıldığı takdirde yüzde şişlik oluşturmaz. Yapılan dolgu uygulamaları botoks sanılmaktadır. 
 • Botoks yaptırmayı bıraksanız dahi kırışıklıklarınız eskisinden kötü olmaz. Aksine mimik kaslarının etkisi zayıflayacağı için kırışıklıklar azalmış olur. 
 • Botoks, 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. 
 • Botoksun hamilelik döneminde yaptırılması önerilmez. 

Botoks uygulamasıyla ilgili merak ettiğiniz her şey hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz!