Botoks

botoks nedir 1300x400 1

Farklı beklentilere çözüm: Botoks nedir? Nasıl uygulanır?

Modern dünyada artık kadın erkek birçok kişi çeşitli nedenlerle botoks yaptırıyor. Bunun nedeni bazen zamanın ya da genetiğin yol açtığı kırışıklıklar olurken bazen de diş sıkma veya aşırı terleme gibi farklı problemler olabiliyor… 

Özellikle fazla mimik kullanımı ya da yaşın ilerlemesi nedeniyle oluşan kırışıklıklar, son derece pratik ve hızlı olan botoks sayesinde kolaylıkla giderilebiliyor. Profesyonel kişiler tarafından uygun miktarlarda yapılan doğru botoks uygulaması ile doğal ve zinde bir görünüme sahip olunabilir. Üstelik kırışıklıkların giderilmesi dışında, terleme ya da diş sıkma gibi sorunların tedavisinde de yoğun olarak kullanılıyor. 

O halde öncelikle “Botoks nedir?” sorusunu cevaplayıp diğer tüm detaylara yakından göz atalım!

Botoks nedir?

Halk arasında genellikle yılan zehri şeklinde yanlış bir kanı var ama botoks esasen Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksin. Uygulandığı bölgede, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddeler arasındaki salınımı engelleyip sinirlerle organların arasındaki iletimi duruyor. Böylelikle mimik kasları işlevsiz hale geliyor ve kırışıklık görünümü azalırken yeni kırışıklıkların oluşması da belli bir ölçüde engellenmiş oluyor. 

Peki, botoks vücudun hangi noktalarına uygulanabilir?

Botoks hangi alanlara yapılır?

Botoks uygulaması, günümüzde vücudun pek çok farklı bölümüne uygulanabiliyor. Yüz (kaş arası, göz çevresi vb.), çene bölgesi başta olmak üzere; aşırı terlemenin görüldüğü koltuk altı, avuç içleri ya da boyun, baş gibi kısımlara da farklı nedenlerle botoks işlemi yapılıyor. Yazımızın devamında botoksun uygulandığı farklı alanlara ve etkilerine yakından göz atabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım
"İlk adımı beraber atalım."
icon phone

Bizi arayın

+9 0546 576 61 91

botoksu kimler yaptirmali

Kırışıklık tedavisi için botoks

Botoksun en çok ünlendiği alan olan kırışıklık tedavisi, pek çok insanın başvurduğu oldukça pratik bir yöntem. Yüzdeki mimik kaslarının yoğun olarak kullanılması nedeniyle oluşan çizgilerin ve kıvrımların, genç bir görünüme sahip olmasını sağlayan yöntem, son derece etkili. 

Kırışıklık tedavisi yoğun olarak; alın, kaş arası, göz çevresi ve dudak kenarına uygulanıyor. Böylelikle derinin kas hareketlerine bağlı olarak oluşan çizgiler, botoks sonrasında kasların zayıflaması sayesinde azaltılmış oluyor.

botok nasil uygulanir

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi uygulamayı takiben 3-4 gün içinde başlayıp ilk hafta içinde yerine oturur. Bu süre yapılan doz miktarına, kas gücüne ve boyutuna göre değişiklik gösterse de botoksun etkisi ortalama 4-6 ay arası diyebiliriz. Fakat tekrarlanan düzenli botoks uygulamalarıyla bu etki süresi uzatılabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Botoks, çoğunlukla “kaz ayakları” olarak da bilinen göz çevresi kırışıklıklarının tedavisi için sıklıkla tercih edilen bir yöntem. Fakat bu bölge çok hassas bir deri tabakasına sahip olduğu için son derece ince iğneler yardımıyla işlem yapılıyor. Uygulama yapılan kişi, aynı gün içinde sosyal hayatına ve günlük yaşamına geri dönebiliyor.

Botoks uygulaması ile yüzü şekillendirmek elbette mümkün! Bu alanda özellikle çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu sıklıkla kullanılıyor. Çene yapısını mümkün olduğunca inceltip daha ince bir görünüm sağlayan yöntem çene kaslarının boyutunu küçültmesi nedeniyle, kareden ziyade daha oval bir çene yapısı isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Üstelik diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi hasta, anesteziye ihtiyaç duyulmadan herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor. 

Aşırı terleme ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ter kokusu, birçok insanın yaşadığı ve sosyal hayatı etkileyen bir sorun. Bu problemi aşabilmek için ise modern insanın başvurduğu en hızlı sonuç alınabilen yöntemlerden biri botoks! 

Botoks ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin aşırı çalışmasının önüne geçiyor. Koltuk altı ya da avuç içlerine uygulanan botoks enjeksiyonu ter kokusu şikayeti olan pek çok insanın bu sorununa çare oluyor! Halihazırda uygulama öncesinde yapılan testlerle vücutta aşırı terleyen yerler tespit ediliyor ve botoks işlemi gerçekleştiriliyor. Bu uygulamanın etkisi de ortalama 6 ay kadar sürmektedir.

Masseter botoksu estetik işlevinin yanında tıbbi konular için de kullanılıyor. Diş sıkma tedavisi de buna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Yanağın alt kısmında bulunan çiğneme kasına belirli noktalardan yapılan botoksla beraber kastaki aşırı çiğneme kuvveti ortadan kaldırılıyor. Böylelikle özellikle gece uykusunda kendini belli eden diş sıkma (bruksizm), gıcırdatma gibi sorunu çözülmüş oluyor. Üstelik uygulama, 15-20 dakika gibi bir sürede kolayca tamamlanıyor.

Botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanmakla beraber genellikle hafif ağrılı ya da ağrısız bir şekilde tamamlanabilir. Ayrıca kırışıklık tedavisi istendiğinde mimik kaslarının işlevini azaltmak için kasların içine; aşırı terleme sorununu çözmek için yapıldığında ise deri içine uygulanıyor. Önceden de belirttiğimiz gibi uygulamanın hemen ardından kişi, gündelik hayatına geri dönebiliyor.

Botoks ciddi derecede deneyim ve bilgi gerektiren bir konu. Dolayısıyla botoks uygulaması yaptırmadan yaptıracağınız kişinin bu alanda yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip olduğuna özellikle dikkat etmelisiniz. Botoksu bu konuda eğitim almış;

 • Plastik cerrahlar,
 • Dermatologlar
 • Genel cerrahlar
 • Diş hekimleri tarafından uygulanabilir. Çünkü işlemi gerçekleştiren kişinin yüz kaslarının anatomisini ve çalışma şeklini çok iyi bilmesi gerekir.

Ciddi bir yan etkisi olmamakla birlikte nadiren de olsa botoks sonrası şişlik, morarma ya da göz kapağında düşüklük oluşabilir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında panik yapmayıp botoksu yapan hekimle görüşmekte fayda var.

Botoks yaptırırken bilmeniz gerekenler

Botoks yaptırmadan önce çeşitli araştırmalar ve okumalar yapıyor olabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için merak edeceğiniz birçok konuyu derlemek istedik. İşte, botoks yaptırırken dikkat etmeniz gereken her şey: 

 • Botoks yaptırdıktan sonra bir süre eğilmeyin. 
 • Botokstan 8 saat sonra yüze hasar vermeyecek şekilde ılık suyla duş alabilirsiniz. 
 • Yüzü yıkarken özellikle soğuk su kullanmanızı tavsiye ederiz. 
 • Botoks doğru bir şekilde yapıldığı takdirde yüzde şişlik oluşturmaz. Yapılan dolgu uygulamaları botoks sanılmaktadır. 
 • Botoks yaptırmayı bıraksanız dahi kırışıklıklarınız eskisinden kötü olmaz. Aksine mimik kaslarının etkisi zayıflayacağı için kırışıklıklar azalmış olur. 
 • Botoks, 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. 
 • Botoksun hamilelik döneminde yaptırılması önerilmez. 

Botoks uygulamasıyla ilgili merak ettiğiniz her şey hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz!