Obezite Ameliyatları

obezite ameliyati e1661811252963 1300x500 1

Obezite Ameliyatı Nedir?

Fazla kilo problemi hem Türkiye hem de dünyada yüksek bir ivmeyle çoğalıyor. Şehir hayatı, hareketsiz yaşam, paket gıdalar, düzensiz beslenme ve çeşitli sağlık sorunlarının neden olduğu bu problem, önüne geçilmezse obeziteye kadar gidebiliyor. 

Son yıllarda yaygınlaşan obezite ameliyatları, insanların hayat kalitesini düşüren ve birçok hastalığa kapı açan obezite hastalığına çare buluyor. Farklı yöntemlerle uygulanabilen obezite ameliyatlarıyla ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Farklı Obezite Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Obezite ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan üç ameliyat türü bulunuyor. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

  • Mide balonu
  • Tüp mide
  • Gastrik by-pass
  • Mini gastrik by-pass
  • Duodenal switch

Şimdi bu obezite ameliyatı türleri ne anlama geliyor, beraber inceleyelim.

Tüp Mide

Tüm dünyada en sık şekilde uygulanan obezite ameliyatı türü ise tüp mide! Bu yöntemde midenin yaklaşık %80 kadarı alınıyor ve mide bir tüp şekline getiriliyor. Ortalama 1 ila 2 saatte biten ameliyat neticesinde hastanın 2 ya da 3 gün hastanede yatması gerek. Ameliyat sonrasında ise hastaya özel bir beslenme programı uygulanıyor. ilk haftalar sıvıyla beslenme, sonraki haftalar bir süre yumuşak gıdalar tüketiliyor. Vitamin takviyesi de düzenli olarak yapılıyor, hafif egzersizler atlanmıyor. Tüp mide ameliyatı akabinde hasta 1 yıl içinde çok ciddi rakamlar verebiliyor.

Gastrik By-pass

Bu yöntemde mide, biri büyük biri küçük olacak şekilde ikiye ayrılıyor. Yeni küçük mide, ince bağırsağın başlangıcından itibaren bir kısmı ve onikiparmak bağırsağı atlanarak yeniden birleştiriliyor. Başarı oranı da hayli yüksek. Gastrik by-passta da diğer obezite ameliyatı türlerinde olduğu gibi ameliyat sonrası takip çok önemli. Hastaların kilo verme süresi ise 1,5 yılı bulabiliyor.

Mini Gastrik By-pass

Gastrik by-pass ameliyatının daha kolay uygulanan versiyonuna mini gastrik by-pass deniyor. Uzunca bir mide poşu oluşturulduktan sonra ince bağırsağın bir kısmı mide poşu ile birleştiriliyor. Zayıflama etkisi oldukça başarılı olan ameliyat, Tip 2 diyabet hastalarında da oldukça etkili.

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım
"İlk adımı beraber atalım."
icon phone

Bizi arayın

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite ameliyatı aşağıdaki kişi grupları için uygundur: 

  • Vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olanlar
  • Hipertansiyon, uygu apnesi ya da karaciğer yağlanması gibi hastalıklara sahip ve vücut kitle endeksi 35-40 aralığında olanlar
  • Vücut kitle endeksi 30-35 aralığında olan Tip 2 diyabet hastaları

Birçok ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatı riskleri de mevcut. Ancak bu alanda uzman bir hekim tarafından yapılan; önce ve sonrasında hazırlıkları tamamlanan ameliyatlarda risk oldukça düşer. 

Bu tarz ameliyatların akabinde hastada; kusma, fıtık, besin eksiklikleri ya da dumping sendromu (besinlerin sindirilmeden ince bağırsağa aktarılması) gibi komplikasyonlar görülebilir. Ancak dediğimiz gibi ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan uygulamalar bu süreçte kritik bir yol oynar.

Obezite ameliyatı faydalarının en önemlisi küçülen midenin çabuk tokluk hissi sağlaması. Kişi böylelikle az yer ve ideal kilosuna ulaşır. Ayrıca obezite ameliyatları yüksek kilo kaynaklı Tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi birçok hastalığın tedavi edilmesine de yardımcı olur.

Obezite ameliyatlarında başarı oranı tüp mide için %40-60, gastrik by-pass için ise %45-75 civarındadır. Bu ameliyatlarda kalıcı başarının sağlanması için sonrasında yapılan diyet ve egzersizler çok büyük önem taşır. 

Obezite ameliyatları ile ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.