Anestezi ve Endoskopi Olmadan zayıflama: Yutulabilir mide balonu nedir?

Fazla kilo problemi, farklı nedenlerle insanların hayatlarını her geçen gün daha zor bir hale getirebiliyor. Kimi hayat kalitesinin düşmesinden şikâyetçi kimi ise dış görünüşünün istediği gibi olmamasından. Yani sebepten bağımsız, fazla kilolar fiziksel ya da psikolojik olarak insan sağlığı için ortak bir sorun. 

Dolayısıyla fazla kilo problemiyle mücadele eden kişiler, bu sorunu çözebilmek adına çok çeşitli yöntemler, diyetler deniyor. Elbette bu konuyla ilgili pek çok farklı yöntem var. Şu anda paylaşacağımız ve teknolojiyle beraber oldukça yenilikçi bir çözüm sunan yöntem ise “yutulabilir mide balonu”. Diğer adıyla elipse yutulabilir mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan; anestezi ve herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden mideye takılabilen yeni nesil bir mide balonudur. Peki, yutulabilir mide balonu ne işe yarar?

allurion mide balonu bg
Yutulabilir Mide Balaonu Programı
ALU Icon SwallowCapsule white
Kapsül Doktor Eşliğinde Yutulur.
ALU Icon BalloonInsertion
Kapsül midede şişer ve tokluk hissi yaratır.
ALU Icon WeightLossResults white
16 haftalık kilo verme süreci devam eder.
ALU Icon BalloonPasses2 white
16 hafta sonunda kapsül doğal yol ile dışarı çıkar.
Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım
"İlk adımı beraber atalım."
icon phone

Bizi arayın

+90 546 576 61 91

"İlk adımı beraber atalım. Ameliyat yok. Endoskopi yok. Anestezi yok. Sadece sonuç var."

Daha az çaba, daha iyi sonuç: Yutulabilir mide balonu ne işe yarar?

Elipse mide balonunun temel prensibi, kilo kaybetmeye yardımcı olması. Özellikle, elipse mide balonuna kontrollü ve sağlıklı bir beslenme düzeni eşlik ettiğinde hızlı ve yüksek miktarlarda kilo verilebilir. Zira bu balon, tıpkı endoskopik işlemle mideye takılan balonlar gibi mide hacmini küçülterek uzun süreli tokluk hissi sağlayıp kişinin daha az yemesine yardımcı oluyor. Böylece mide balonu takılan kişinin kilo vermesi diyet yapanlara nazaran kolaylaşıyor. 

Şimdi ise “Elipse mide balonu nasıl takılır?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde ele alalım.

allurion mide balonui
allurion mide balonu nasil takilir

Elipse yutulabilir mide balonu nasıl takılır?

Geleneksel mide balonu, anestezi gerektiren endoskopik bir müdahaleyle mideye yerleştiriliyor. Elipse  mide balonu ise hiçbir cerrahi ve endoskopik işlem olmaksızın hap şeklinde yutuluyor. Çünkü bu uygulamada balon, ince bir kabloya bağlı şekilde hap olarak bulunuyor. Kişi, mide balonu hapını yuttuktan sonra mideye yerleştiğinden emin olmak için röntgen yardımıyla kontrol ediliyor. 

Mideye iyice yerleştiğinden emin olduktan sonra ise balon, özel bir sıvı ile doldurulup ucundaki kablo nazikçe çekiliyor. Midede yaklaşık 16 hafta kalacak balonun yerleştirme süreci ise ortalama 20 dakika kadar sürüyor.

Elipse yutulabilir mide balonu işlemi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Elipse yutulabilir mide balonu uygulamasından önce doktorunuzun size vereceği bilgilere ve tavsiyelere uymalısınız. Bu nedenle;

 • İşlemden 2 hafta önce mide asidi azaltıcı ilaç kullanmaya başlayabilir,
 • Doktorunuzla herhangi bir test isteyip istemediği konusunda görüşebilirsiniz. 

Bu süreçlerin hepsi doktor kontrolünde uygulanır. O yüzden ilaç kullanımı öncesinde doktorunuza danışmayı unutmayın.  Ayrıca işlem öncesinde kişinin yemek borusunda ya da midesinde bir sıkıntı olup olmadığı kontrol edilir.  Yutma konusunda bir sorun yaşanacağı düşünülürse mutlaka işlemin provası yapılır. 

Yutulabilir mide balonunun yan etkileri var mı?

Elipse mide balonu, geleneksel mide balonlarına göre çok daha ince ve pürüzsüz bir yapıya sahip bu sayede üzerinde yemek artığı barındırmadığı için ağız kokusuna da sebep olmuyor. Mide bulantısı ya da yanma gibi yan etkiler de daha düşük düzeyde görülüyor. Ama yine de çok ciddi olmamakla beraber elipse mide balonunda da bulantı, kramp, yanma ve çok nadir de olsa ülser gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkileri azaltmak için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Yutulabilir mide balonu nasıl çıkarılır?

Balon, midede 4-6 ay süre arasında kalıp sonrasında ise tuvalet ihtiyacı sırasında sindirim sistemi sayesinde kişiye hiçbir rahatsızlık vermeden vücuttan atılıyor. Yani yutulabilir mide balonunu çıkarma işlemi için de anestezi ve endoskopiye ihtiyaç duyulmuyor.

e399ce0ae6b3aa43cd8dcaa64bfcde6fa627b0c5feadc9319612b36d56bff741
Elipse Mide Balonu ve Limonun Büyüklüğünün Karşılaştırılması

Yutulabilir mide balonu ile kaç kilo verilir?

Elipse yutulabilir mide balonu uygulamasından sonra kişinin ne kadar kilo vereceği tabii ki farklı etkenlere bağlı. Yani verilen kilo miktarı; yaş, cinsiyet ve işlemden sonraki beslenme düzeni gibi detaylarla kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Fakat yutulabilir mide balonu uygulamasının akabinde, önerilen beslenme düzenine uyulduğunda yaklaşık 6 ay sonunda kişinin vücut ağırlığının ortalama %15-20 arasında azalması bekleniyor. Daha fazla kilo vermek isteyen kişiler için ilk 16 hafta tamamlandıktan sonra ikinci balon tekrar yerleştirilebiliyor.

Yutulabilir mide balonu avantajları neler?

Elipse yutulabilir mide balonunun klasik balona göre avantajlarını ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Anestezi kullanılmaması
 • Endoskopi yapılmaması
 • Ameliyathane ortamına gerek kalmaması
 • Ekstra işlem gerektirmeden kendiliğinden vücuttan atılması
 • Komplikasyon oranının çok düşük olması
 • İşlem sonrasında hızla normal yaşama dönülmesi

Yutulabilir mide balonu kimlere uygulanıyor?

Elipse yutulabilir mide balonu, temel olarak vücut kitle indeski 27’nin üstünde olan kişiler için uygun. Bunun yanı sıra;

 • 18-65 yaş arasındakiler,
 • Obezite hastaları, 
 • Daha önce diyet yapıp başarısız olanlar,
 • Ameliyat veya anestezi konusunda risk taşıyanlar,
 • Ameliyattan psikolojik olarak çekinenler için uygun bir işlemdir.

Elipse yutulabilir mide balonu kimler için önerilmiyor?

Yutulabilir mide balonu;

 • Hamileler,
 • Aşırı derecede alkol tüketenler,
 • Reflü veya ülser gibi rahatsızlıkları olanlar,
 • Zayıflamak istemeyenler,
 • Belirtilen yaş grubunun dışında olanlar, 
 • Önceden mide cerrahisi (mide küçültme, mide kelepçesi vb.) işlemi geçirenler için uygun değildir.

Yutulabilir mide balonu işleminden sonraki süreç

Elipse mide balonu kişinin midesine yerleştirildikten sonra 10 dakikalık bir dinlenme süresi mevcut. Sonrasında ise kişiye işlem akabinde nasıl beslenmesi gerektiği ve oluşabilecek yan etkiler detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bu bilgilendirmelerden sonra ise hasta gönül rahatlığıyla evine gönderiliyor.

Elipse mide balonu takıldıktan sonra beslenme düzeni nasıl olmalı?

Halihazırda kişinin yeme isteği azalacağından hasta için yepyeni bir dönem başlıyor. Tam da bu sebeple yutulabilir mide balonu yerleştirildikten sonraki süreçte beslenme düzeninin dengeli ve sürdürülebilir tarzda olması gerekiyor. Böylelikle yutulabilir mide balonu işlemi uygulanmış kişi sürece çok daha kolay adapte olup oldukça iyi sonuçlar alıyor. Bu dönemi, beslenme uzmanlarının yönlendirmelerine uyarak geçirmek hedefe ulaşmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Süreci kolaylaştıracak genel tavsiyeler

Yutulabilir mide balonu taktırmaya karar verme aşamasındaysanız yutulabilir mide balonu web sitesi üzerinden;  

 • Hapın sizin için uygun olup olmadığına karar verebilir,
 • Sitede yer alan BMI (Vücut Kitle İndeksi) hesaplayabilir,
 • Mide balonu hakkındaki doktor yorumlarına göz atabilir,
 • Diğer kilo verme seçenekleriyle yutulabilir mide balonunu karşılaştırabilirsiniz. 

Bunların yanında  akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulaması ile bu süreci çok daha rahat ve eğlenceli bir hale de getirebilirsiniz. 

Oldukça ideal ve etkili bir kilo kaybetme yöntemi olan yutulabilir mide balonu uygulamasıyla ilgili detaylı bilgi almak için ise iletişim sayfamızdan kliniğimizin çalışma saatlerini öğrenebilir, bizi arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz. 

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

Elipse yutulabilir mide balonu işlemi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Elipse yutulabilir mide balonu uygulamasından önce doktorunuzun size vereceği bilgilere ve tavsiyelere uymalısınız. Bu nedenle;

 • İşlemden 2 hafta önce mide asidi azaltıcı ilaç kullanmaya başlayabilir,
 • Doktorunuzla herhangi bir test isteyip istemediği konusunda görüşebilirsiniz. 

Bu süreçlerin hepsi doktor kontrolünde uygulanır. O yüzden ilaç kullanımı öncesinde doktorunuza danışmayı unutmayın.  Ayrıca işlem öncesinde kişinin yemek borusunda ya da midesinde bir sıkıntı olup olmadığı kontrol edilir.  Yutma konusunda bir sorun yaşanacağı düşünülürse mutlaka işlemin provası yapılır. 

Allurion Programı

Yutulabilir mide balonu kaç kiloda takılır?

Günümüzdeki kent yaşamı, tüketim alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam gibi faktörler birçok insanın fazla kilo problemi yaşamasına neden oluyor. Elbette insanlar, hayat kalitesini doğrudan etkileyen bu durum için katı diyetlerin ya da büyük ameliyatların dışında yeni çözümler arıyor. 

Bu yeni çözümlere eklenen bir diğer alternatif de elipse mide balonu. Oldukça hızlı ve zahmetsiz bir işlemle, mideye yerleştirilen yutulabilir mide balonu, özellikle ameliyat ya da endoskopik müdahalelerden korkanlar için birebir!

Tabii mide balonu kapsülü takılmadan önce hasta tarafından bilinmesi gereken birçok detay var. Örneğin “Elipse mide balonu kaç kiloda takılır?” sorusu pek çok hasta tarafından soruluyor. Şöyle söyleyelim ki elipse mide balonu kilo sınırı için belli net bir rakam veremeyiz. Çünkü herkesin boy-kilo oranı birbirinden farklı. Dolayısıyla yutulabilen mide balonunun takılabilmesi için kişinin Vücut Kitle İndeksi’nin (BMI) %27 ve üzerinde olması gerekiyor. Vücut Kitle İndeksinizi hesaplamak için ise buradan yardım alabilirsiniz.

Elipse mide balonunun normal mide balonlarına göre farkları nelerdir?

Yutulabilir mide balonu hakkında en çok merak edilenlerden biri de normal mide balonlarına göre ne gibi farklılıkları olduğu. Elipse mide balonu ile standart mide balonu arasındaki en temel fark, anesteziye ihtiyaç olmadan ve herhangi bir ameliyat ya da endoskopik işlem olmadan takılabilmesi. Bir diğer dikkat çeken farkı ise ekstra işlem gerektirmeden vücuttan boşaltım yolu sayesinde atılması. 

Bunlara ek olarak hastalar tarafından en çok önemsenen fark ise elipse yutulabilir mide balonu takıldıktan sonra kişinin günlük hayatına hemen dönmesi. Zira yutulabilen mide balonunun yerleştirilme işlemi ortalama 20 dakika kadar sürüyor ve anestezi etkisi olmadığı için hasta kolaylıkla normal hayatına dönebiliyor.

Yutulabilir mide balonu takıldıktan sonra oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Önceden de belirttiğimiz gibi yutulabilir mide balonu takıldıktan sonra ciddi yan etkiler ve büyük komplikasyonlar beklenmez. Çünkü yutulabilen mide balonunun yüzeyi, geleneksel mide balonlarına kıyasla daha pürüzsüzdür ve üzerinde yiyecek artığı birikmediği için ağız kokusu yapmaz. Fakat düşük düzeyde de olsa mide bulantısı, yanma, kramp ve nadiren de olsa ülser gibi yan etkiler görülebilir. 

Bu tarz durumlarla karşılaştığınız takdirde doktorunuzdan ne yapabileceğinizle ilgili görüş alabilirsiniz.

Elipse mide balonu takıldıktan sonra ne sıklıkta takip gerekir?

Yutulabilir mide balonu yerleştirildikten sonra doktor, hastanın nasıl beslenmesi gerektiği hakkında tavsiyeler verir. 10 dakikalık dinlenme süreci sonrası hasta rahatlıkla evine gider. Bu süreçte mide balonu vücuttan 4-6 ay sonra atılmakla beraber 6 ay boyunca doktor tarafından takibi yapılır. Sürecin sonunda balonun çıkarılması için hiçbir işlem gerekmez. 

Yutulabilen mide balonuyla ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yutulabilir mide balonu takıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Sağlığınızı, sosyal yaşamınızı kısacası tüm hayatınızı etkileyen kilo problemini çözmeye karar verdiniz. Yöntem olarak da yutulabilir mide balonunu araştırmaya başladınız. Bu aşamada doğal olarak aklınıza takılan ve soru işaretlerine neden olan konular olabilir. 

Şimdi yutulabilir mide balonu takıldıktan sonraki süreçle ilgili kafanıza takılan tüm noktaları anlatmaya ve soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Yutulabilir mide balonu, mideye balon yerleştirilmesini içeren cerrahi olmayan bir kilo verme prosedürüdür. Balon salin solüsyonu ile doldurulur ve daha sonra midede yer kaplamak için şişirilir, bu da tok hissettirir ve insanların daha az yemek yemesine yardımcı olur. Balon tipik olarak 4 ay yerinde bırakılır ve ardından bir endoskopi sırasında ağızdan çıkarılır.

Elipse mide balonunun genellikle güvenli ve etkili bir kilo verme tedavisi olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, kullanımıyla ilgili bazı potansiyel riskler vardır. Bu riskler şunları içerir:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı: Karın ağrısı
 • Hazımsızlık 
 • Bağırsak perforasyonu

Sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce Yutulabilir mide balonunun risklerini ve faydalarını tartmak önemlidir. Bu kilo verme tedavisini düşünüyorsanız, potansiyel riskler ve yan etkiler hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Elipse mide balonunu düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı ek şeyler şunlardır:

Yutulabilir mide balonu obezite tedavisi değildir. Kilo vermenize yardımcı olabilecek bir araçtır, ancak yine de sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapma gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekecektir.
Elipse mide balonu herkes için uygun değildir. Ülser, pankreatit veya bağırsak tıkanıklığı öyküsü gibi belirli tıbbi durumları olan kişiler için önerilmez.
Yutulabilir mide balonu kalıcı bir çözüm değildir. 4 ay sonra çıkarılması gerekecektir.