Dudak Dolgusu

kalıcı ve geçici dudak dolgusu
kalıcı ve geçici dudak dolgusu
Bu İçerikte Neler Var

Yüzyıllardır medikal estetik alanında, yüzümüzün daha genç bir görünüme kavuşması, daha sağlıklı bir görüntüye sahip olması için çeşitli çalışmalar yapıldı. Çünkü gördüğümüz görüntünün bizi mutlu etmesini istiyoruz. Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan biri olan dudak dolgusu, yüzümüzde en ön planda olan parçamızın yani dudakların daha biçimli, daha keskin ve daha dolgun bir görüntü elde etmesini sağlar. Bir portrede, bir konuşma sırasında ya da bir gülümseme esnasında fazlasıyla ön planda olan dudakların, dudak dolgusu ile nasıl daha belirgin bir görüntüye kavuşabileceğini yazının devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Dudak Dolgusu Nedir?

Daha dolgun, daha belirgin, daha biçimli ve daha simetrik dudaklara sahip olmak, dudak dolgusu sayesinde oldukça kolay. Yaş ilerledikçe hacimli görüntüsünü kaybeden dudak yapısının görüntüsünü istenilen şekle yeniden kavuşturmak için ya da dudaklarınızın daha simetrik bir görüntüye sahip olması için dudak dolgusunu tercih edebilirsiniz. Dudak dolgusu, hyalüronik asit içerikli bir enjeksiyonun dudağın farklı noktalarına enjekte edilmesi ile uygulanmaktadır. Ameliyatsız bir işlem olan dudak dolgusu, dudak yapısında kalıcı bir değişiklik oluşturmaz.

Dudak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Dudak dolgusunun görüntümüze pek çok pozitif etkisi vardır. Bunlardan başlıcaları: 

  • Daha dolgun görünüme sahip dudaklara sahip olmak
  • Yaş ilerlemesi sebebiyle kaybedilen hacmin dudaklara geri kazandırılması
  • Dudak dolgusu içeriği sebebiyle dudakların daha nemli bir yapıya kavuşması
  • Dudak ve ağız çevresinin gençleşmesi
  • Daha iyi bir gülüşe sahip olmak

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi, dudaklar fazlasıyla ön planda olduğu için ekstra bilgi ve beceri gerektirir. Dudak dolgusunun, dudak anatomisi bilgisine sahip uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Dudak dolgusu için önce uzman hekim muayenesi gerekmektedir. Bu muayene esnasında, doktor tavsiyesiyle birlikte dudak dolgusunun uygulanacağı bölgeler kararlaştırılmaktadır. Dudak dolgusu işlemi öncesi dudağa lokal anestezik krem uygulanarak dudak ve yakın çevresinin uyuşması sağlanır. Bu sayede dudak dolgusu yapılırken ağrı ya da acı hissedilmez. Dudak dolgusu işlemi esasında ise tercih edilen dolgu maddesi ince uçlu bir iğne yardımıyla dudak derisinin altına enjekte edilir. Cerrahi bir işlem uygulanmayan dudak dolgusu işlemi oldukça kısa sürmekle birlikte etkilerini fazlasıyla kısa bir süre içerisinde gösterir. Dudak dolgusu sonucunda elde edilecek görüntü, tercih edilen dudak dolgusu çeşidine ve uygulanan dudak dolgusu miktarına göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

"İlk Adımı Birlikte

Atalım."

icon phone

Bizi Arayın

+9 0546 576 61 91

Dünya çapında uygulanan dudak dolgusu işlemi için, bu işlemi yaptırmayı düşünen kişilerin pek çok seçeneği mevcuttur. Restylane, Stylage, Hyabell, Teosyal, Juvederm dudak dolgusu için en çok tercih edilen markaların başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu, bu markaların hyalüronik asit bazlı ürünlerinin doğal görüntüye en yakın sonucu verdiği için daha fazla tercih edildiği gözlemlenmektedir.

Fakat bu markalar dışında da oldukça popüler ve FDA tarafından onaylanmış dudak dolgusu markaları mevcuttur. FDA tarafından onaylı ve popüler diğer markalar; Prevelle, Radiesse, Belotero,  Elevess, Artefill, Sculptra, Evolence, Captique, Hylaform, Cosmoderm, Fibrel, Zyplast ve Zyderm. 

Dudak dolgusu yaptırmaya karar verdiğinizde dudak dolgusu malzemesinin bu markalardan birine ait olması sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Dudak dolgusu işlemi sırasında bu markalardan birinin ürününün kullanıldığına emin olunuz.

Dudak dolgusu çeşidi isimlendirmeleri, yunan ve roma mitolojilerinde yer alan tanrı ve tanrıça isimleri ile bilinmektedir. 

  • Afrodit tipi dudak dolgusu : İsmini güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan Afrodit tipi dudak dolgusunda amaç, kişinin yüz yapısı ve hatları dikkate alınarak dudakların yüze tam uyumlu olmasını sağlamaktır. Afrodit tipi dudak görünümü estetik açıdan dolgun ve çekici bir görünüme sahiptir. Bu görüntüyü yakalamak için üst dudak üçte bir oranında alt dudak ise üçte iki oranında dolgunlaştırılır. Bu sayede dudak hatları daha doğru orantılı bir görünüme sahip olur.
  • Hera tipi dudak dolgusu : İsmini evlilik tanrıçası Hera’dan alan Hera tipi dudak dolgusunda amaç, kişinin dolgun ve canlı bir dudak görünümüne kavuşmasını sağlamaktır. Hera tipi dudak dolgusunda uygulanan dolgu oranı afrodit tipi dudak dolgusunda uygulanan oran ile aynıdır, yani ; üst dudağa üçte bir oranında dolgu uygulanırken alt dudağa üçte iki oranında dolgu uygulanır. Üst dudak hatları daha belirgin hale getirilir ve dudakların daha pürüzsüz bir görünüme kavuşması sağlanır.
  • Eros tipi dudak dolgusu : İsmini aşk tanrısı Eros’tan alan Eros tipi dudak dolgusunda amaç, üst dudakta bulunan ve Eros yayı olarak adlandırılan bölgenin (dudağın üst orta kısmı, bazı kişilerde büyük m harfine benzer) daha belirgin ve dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

 

  • Venüs tipi dudak dolgusu : Aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ten ismini alan venüs tipi dudak dolgusu, daha doğal ve sade bir görünüme sahip olmak isteyen kişilere uygulanmaktadır.

Dudak dolgusu kalıcılık süresi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmek ile birlikte ortalama 1 yıldır. Hyaluronik asit içerikli dudak dolgusu, vücut tarafından yavaşça emilir ve dudak eski görüntüsüne tekrar kavuşur. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise ; dudak dolgusu kalıcılık süresini etkileyen genetik ve çevresel pek çok faktör bulunmaktadır. Dudak dolgusu kalıcılık süresi, dudak dolgusu uygulayacak kişinin yaşına, dudak elastikiyetini, dudak şekline, beslenme alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir. Bunlara ek olarak dolgu maddesinin özellikleri, uygulanan dudak dokusu miktarı ve dudak dolgusu kalitesi de dudak dolgusunun kalıcılık süresini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Dudak dolgusu kalıcılık süresi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmek ile birlikte ortalama 1 yıldır. Hyaluronik asit içerikli dudak dolgusu, vücut tarafından yavaşça emilir ve dudak eski görüntüsüne tekrar kavuşur. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise ; dudak dolgusu kalıcılık süresini etkileyen genetik ve çevresel pek çok faktör bulunmaktadır. Dudak dolgusu kalıcılık süresi, dudak dolgusu uygulayacak kişinin yaşına, dudak elastikiyetini, dudak şekline, beslenme alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir. Bunlara ek olarak dolgu maddesinin özellikleri, uygulanan dudak dokusu miktarı ve dudak dolgusu kalitesi de dudak dolgusunun kalıcılık süresini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Dudak dolgusu uygulamasının, bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Fakat bu durum uygulamayı yapan kişinin bilgi birikim ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ek olarak yaygın bir yan etkiye sahip olmayan markalar, yazı içerisinde “Hangi Dudak Dolgusu Daha İyi?” başlığı altında yer almaktadır, bu markalardan birini kullanmaya özen gösteriniz. Dudak çevresinde morluk gözlemlenmesi, dudak dolgusu işlemi sırasında vücuda yabancı bir madde (dolgu yapısı) uygulandığı için oldukça normaldir. Kısa bir süre içerisinde morluklar iyileşmediği takdirde, doktorunuz ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Ortalama bir yıl kalıcı bir güzelliğe sahip olmayı sağlayan dudak dolgusu, dudak dolgusu işlemi tamamlandıktan bir hafta – on gün sonra gerçek etkisini göstermeye başlar.

Dudak dolgusu içerisinde hyalüronik asit bazlı maddeler yer almaktadır. Hyalüronik asit bazlı maddelerin erimesi için dokuya hyaluronidaz isimli bir maddenin enjekte edilmesi gerekmektedir. Oldukça basit ve kısa olan bu işlemin bir yan etkisi bulunmamaktadır. Vücudunuzun, dudak dolgusu içeriğinde yer alan hyalüronik asit bazlı maddeleri eritmesini beklemeden de böyle bir yöntem uygulayarak dudak dolgusunu eritmeniz mümkün.

Dudak dolgusu uygulamaları için detaylı bilgi ve dudak dolgusu fiyat bilgisi almak için whatsapp üzerinden veya sitemizde yer alan iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir