Endoskopik Mide Balonu

endoskopik mide balonu

Endoskopik Mide Balonu Nedir ?

Mide balonu uygulaması, ameliyat gerektirmeyen bir kilo verme yöntemidir. Endoskopik mide balonu, mide balonunun vücuda alınma şeklini ifade etmektedir. Günümüzde yaygın olarak uygulanan mide balonlarının pek çoğu vücuda endoskopik yollar ile alınmaktadır.

Endoskopik Mide Balonu Nasıl Takılır ?

Endoskopik mide balonu uygulaması, yaklaşık 20-30 dakika süren kısa ve acısız bir yöntemdir. Mide balonunu mideye yerleştirmek için endoskopi kullanılacağı için anestezi uzmanları, kişilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için hastalara sedasyon uygular. Pek çok endoskopi uygulamasında da olduğu gibi hasta yan yatırılır ardından ucunda mide balonu bulunan endoskop, hastanın ağız yolundan midesine ulaştırılır. Sönük durumda mideye ulaştırılan mide balonu, 400-700 ml hacme sahip tuzlu su çözeltisi ile doldurulur. 

Endoskopik Mide Balonunun Yutulabilir Mide Balonundan Farkı Nedir ?

Endoskopik ya da yutulabilir ifadeleri, mide balonlarının vücuda alınma şekillerini ifade etmektedir. Endoskopik mide balonu, yutulabilir mide balonundan farklı olarak, mide balonunun mideye yerleştirilmesi sırasında endoskopi uygulamasını gerektirmektedir. Yutulabilir mide balonu vücuttan dışkı ile atılırken, endoskopik mide balonunun uygulama süreci sona erdiğinde vücuttan tekrar endoskopi uygulanarak alınması gerekmektedir. Bunun dışında aralarında temel farklar bulunmamaktadır. 

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım
"İlk adımı beraber atalım."
icon phone

Bizi arayın

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

 • Endoskopik mide balonu uygulaması sırasında hastaya cerrahi işlem yapılmadığı için, hasta çok kısa bir sürede taburcu edilmektedir. 
 • Cerrahi kilo verme yöntemlerine karşı en büyük avantajı herhangi bir rahatsızlık yaşanması durumunda mideden çıkarılarak komplikasyonun anında giderilebilmesidir. 
 • Endoskopik mide balonu uygulaması sırasında mide dahil olmak üzere vücudun hiçbir organ ya da sisteminde değişiklik yapılmamaktadır. Yerleştirilen mide balonu, midede belirli bir hacmi kaplayarak kişiye tokluk hissi verir, bunun dışında vücutta herhangi bir değişiklik meydana gelmez.
 • Endoskopik mide balonu uygulamasının diyet ve egzersiz ile desteklenmesi durumunda 6 aylık bir süreçte hedeflenen kilo kaybının sağlanması uygulanan diğer yöntemlere göre çok daha kısa bir süre içerisinde sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.
 • Kilo vermek için uygulanan diğer yöntemlere göre maliyeti daha düşüktür.
 • Hedeflenen kilo kaybına ulaşamayan kişiler tarafından tekrar uygulanabilir bir işlemdir. 
 • 6-8 aylık süreç sonunda mideden çıkarılması durumunda, mide tamamen eski haline dönecektir. Mide üzerinde cerrahi herhangi bir değişiklik yapılmaması, endoskopik mide balonunun en çok tercih edilme sebeplerinden birisidir. 
 • Uygulama sürecinde diyet ve egzersiz alışkanlıklarını kazanmış kişiler endoskopik mide balonu sürecini tamamlandığında, hayatlarına belirli bir beslenme ve egzersiz düzenini oturttuğu için ulaştıkları kiloyu korumaya veya kilo vermeye devam edebilirler. 

Endoskopik mide balonu uygulaması öncesinde hastaların bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Mide balonu uygulaması öncesinde, uzman doktorunuz dikkat etmeniz gereken konuları sizinle paylaşacaktır.  Fakat, genel prosedür, uygulama öncesinde 8 saat aç kalmanız yönündedir. Bunun temel sebebi ise, işlem sırasında midede katı gıda bulunmaması için uygulanmaktadır. Midede bulunabilecek sıvı ya da katı gıdalar işlem sırasında mide balonunun mideye uygun şekilde yerleştirilmesini engelleyebilmektedir. Endoskopi işlemi sırasında uygulanan sedasyon işlemi kişilerin gün içerisinde araba kullanımı gibi dikkat gerektiren şeyleri yapmasına engel olabilmektedir, bu sebeple endoskopik mide balonu uygulamasına gelirken yanınızda bir refakatçi bulundurmanız tavsiye edilmektedir. 

Endoskopik mide balonu uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken ilk husus, doktorunuz tarafından verilecek diyet listesine uymanız gerektiğidir. Endoskopik mide balonu uygulaması sonrasında genellikle lk 1-2 gün sıvı diyeti, ardından 2-5 gün yumuşak gıdaların yer aldığı farklı bir diyet uygulanmaktadır. Bu süreç tamamlandıktan sonra, mide balonu diyeti başlamaktadır. Mide balonu diyeti, alışma süreci tamamlandığında kişinin kilo vermesine yardımcı olmak amacıyla kişiye özel olarak oluşturulmaktadır. Bunlara ek olarak alışma sürecinde kusma, bulantı, mide yanması, ağrı gibi şikayetleriniz olması oldukça normal ve geçicidir. Bu şikayetlerinizin 1-2 haftalık süreyi tamamladıktan sonra devam etmesi ya da şiddetlerinin artması durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

Endoskopik mide balonu uygulamasında genellikle kişilerin vücut kütlelerinin 10-15%’i kadar kilo kaybı hedeflenmektedir. Fakat kaybedilecek kilo miktarı kişinin metabolizma hızından, yaşına kadar pek çok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat hedeflenen kilo kaybına ulaşmanız için uygulanan endoskopik mide balonunu diyet ve egzersiz ile desteklemeniz gerekmektedir. 

Endoskopik mide balonunu 18 yaşından büyük ve aşağıdaki rahatsızlıklara sahip olmayan veya belirtilen durumları yaşamamış, egzersiz ile kilo veremeyen kişilere tavsiye edilmektedir. 

 • Mide ameliyatı geçirmiş,
 • Mide Bypass, Tüp Mide Ameliyatı veya Duodenal Switch gibi obezite ameliyatı geçirmiş,
 • Yakın zamanda hamile kalmayı düşünen ya da emzirme döneminde bulunan,
 • Mide fıtığı olan,
 • Pıhtılaşma bozukluklarına sahip,
 • Alkol veya başka madde bağımlılığına sahip,
 • Endoskopik işlemlere uygun olmayan kişiler, endoskopik mide balonu uygulaması için uygun değildir

Yukarıda yer alan maddeler endoskopik mide balonu uygulamasını elverişsiz hale getirmektedir.  Uygulama öncesinde, kişinin tam kontrolü ve sağlık geçmişinin incelenmesi gerekmektedir. 

Endoskopik mide balonu fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Not: Dilerseniz endoskopik işlem olmadan uygulaması yapılabilen Allurion mide balonu uygulamamıza da göz atabilirsiniz.

Endoskopik mide balonu taktırmak isteyen kişiler için bir kilo sınırlandırılması bulunmamaktadır. Endoskopik mide balonu uygulamasında esas dikkate alınan ölçü, vücut kitle indeksidir. Vücut kitle indeksi, vücut kütlesinin kişinin boyunun karesine oranı alınarak elde edilen bir değerdir. Endoskopik mide balonu, vücut kitle indeksi 25-30 aralığında olan ve kilolu olarak sınıflandırılan kişiler ile vücut kitle indeksi 30-35 arasında bulunan ve birinci derece obezite olarak adlandırılan kişilere tavsiye edilebilir. Endoskopik mide balonu, egzersiz ve diyet ile kilo verme konusunda istediği sonuçları elde edememiş kişilere uygulanabilir.

Endoskopik mide balonu, hayati açıdan riskli komplikasyonlara sebep olmaz. Yan etkileri belirli bir süre yaşadıktan sonra durum normale döner. Fakat kişinin, endoskopik mide balonu diyetine uymaması ve asitli içecekler gibi risk teşkil eden içecekleri fazla tüketmeleri durumunda endoskopik mide balonu patlama riski meydana gelebilmektedir. Bu durum ender rastlansa da meydana gelmesi durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Mide balonu içerisinde yer alan sıvı olası bir patlama durumunda mide veya bağırsaklara zarar vermez faat mide balonunun patlayan dış yüzeyinin vücuttan alınması veya atılması gerekmektedir.

Endoskopik mide balonu uygulamasının ilk adımında kişileri rahatlatmak için farklı sedasyon teknikleri uygulanmaktadır. Kişinin bu tekniklerde kullanılan herhangi bir maddeye karşı alerji sahibi olması operasyon açısından riskli sonuçlar doğurabilir

Endoskopik mide balonunun açıklanan raporlara göre bilinen ve onaylanmış riskleri olmamakla birlikte mideye yabancı bir madde giriş sağladığı için, midenin doğal tepkileri sonucunda hastalarda bazı yan etkiler gözlemlenmektedir. Endoskopik mide balonu uygulaması sonucunda gözlemlenen yan etkiler ; ağrı, kramp, öğürme, bulantı, yanma. Bu yan etkiler genellikle mide balonu takıldıktan sonraki bir haftalık süreç içerisinde gözlemlenmektedir. Midenin alışma süreci tamamlandığında, problemler normale dönecektir.

Endoskopik mide balonu takıldıktan sonra, kişinin dikkat etmesi gereken ilk şey beslenme alışkanlıklarıdır. Endoskopik mide balonu uygulamasından sonra genellikle ilk 3 gün olası riskleri azaltmak amacıyla kişilerin sıvı gıdalar tüketmesi ve midelerini çok yormaması beklenmektedir. Ayrıca ilk 24 saatte fiziksel aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Endoskopik mide balonu uygulaması sonrasında, doktorunuz ile birlikte oluşturduğunuz diyet listesine uymanız büyük önem taşımaktadır. Genellikle bu diyet listesi içerisinde aşağıdaki konulara dikkat etmeniz beklenmektedir.

 • Mide balonu, midede belirli bir hacmi kapladığı için sıvıların yavaş yavaş tüketilmesi gerekmektedir. Bir anda çok fazla miktarda sıvı tüketimi mide bulantısına sebep olabilmektedir.
 • Çok soğuk ya da çok sıcak katı yada sıvı tüketmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 • Yemek sırasında sıvı tüketimi mideyi şişireceği için tavsiye edilmemektedir.
 • Az ve sık bir beslenme düzeni tavsiye edilmektedir. Bir anda çok fazla yemek yenilmesi bulantı, şişkinlik, kusma gibi rahatsız edici durumlara sebep olabilmektedir.
 • Genellikle, mide balonu sonrasında uygulanan diyetlerin pek çoğunda 3 ana 3 ara öğün tavsiye edilmektedir. Öğün atlanmaması hem sağlıksal açıdan hem de kilo verme hedefiniz için oldukça önemlidir. 
 • Protein ağırlıklı beslenme tavsiye edilmekte ve karbonhidrat,yağ,şeker içeren gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.
 • Yemekler olabildiğince yavaş tüketilmelidir.
 • Kafein tüketimi çoksa azaltılmalıdır. Günde 2 bardaktan fazla kahve içmek ülser riski oluşturabilmektedir. 
 • Gazlı içeceklerden uzak durulmalı, asitli meyvelerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Alkol alımı azaltılmalıdır.
 • Düzenli egzersizler ile mide balonu diyet süreci desteklenmelidir.

Endoskopik mide balonunun patlama riski çok az olsa da vardır. Endoskopik mide balonu patlama riskini olabildiğince azaltmak için beslenme listenize sadık kalmanız ve özellikle; asitli ve gazlı gıda ve içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Fakat yine de olası bir patlama ile karşılaşmanız durumunda, idrar renginizin maviye dönmesinden bunu anlayabilirsiniz. Ardından hemen doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Endoskopik mide balonu uygulaması sonrası cinsel yaşam konusunda dikkat edilmesi gereken tek husus, mide balonu uygulaması gerçekleştikten sonraki 1-2 günlük süreçte ağır veya hafif fiziksel aktivetelerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Ani hareketler mide bulantısına veya yanmaya sebep olabilmektedir. Bunun dışında endoskopik mide balonu uygulaması, cinsel yaşamın sürdürülmesi konusunda bir risk teşkil etmemektedir.