Yüz Dolgusu

yuz dolgusu nedir 1200x400 1

Belirgin ve canlı yüz hatları için: Yüz dolgusu nedir?

Son yıllarda en çok talep gören estetik uygulamalardan biri şüphesiz yüz dolgusu. Daha canlı, daha pürüzsüz ve gergin bir görünüm kazandıran yüz dolgusu, aynı zamanda da yüze şekil ya da hacim verilmesini sağlıyor. 

Yüz dolgusu, -türleri değişmekle beraber- cilt altında eriyebilen formda, vücuda hiçbir zararı olmayan bir maddeden oluşur. Üstelik yüzde çok farklı noktalara uygulanabilir. Göz altı, dudak, burun, nazolabial oluk (burun kenarından dudak köşesine inen kıvrım), elmacık kemiği üzeri ve yanaklara dolgu ile işlem yapılabiliyor. Böylelikle göze hoş görünmeyen mimik çizgileri ve kırışıklıklar başarılı bir şekilde gideriliyor. 

Peki, yüz dolgusu nasıl yapılır?

Yüz dolgusu nasıl yapılır?

Kişinin beklentilerine göre seçilen dolgu maddesi, enjektör veya kanülle (bir nevi tüp) cilt altına uygulanıyor. Kırışıklığın olduğu bölgelere uygulanabildiği gibi yine kişinin isteğine göre yüze hacim vermek amacıyla farklı bölgelere de enjekte edilebilir. Oldukça kısa sürede gerçekleştirilen işlemden önce sadece uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapılır. Daha sonra hasta en geç yarım saat içinde günlük yaşamına geri döner.

Yüz dolgusunun kalıcılığı nedir?

Yüz dolgusu işlemi kalıcı bir işlem olmamakla beraber kalıcılık süresi, dolgunun maddesinin de türüne göre 6-24 ay arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca uygulama yapılan bölgeye göre de bu süre farklılaşabilir. Genel olarak sınıflandıracak olursak: 

 • Geçici yüz dolgusu: 6-18 ay
 • Yarı kalıcı: 2-5 yıl
Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım
"İlk adımı beraber atalım."
icon phone

Bizi arayın

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz dolgusu uygulamasında kullanılan maddeler, kişinin kalıcılık beklentisine ve tıbbın gelişimine bağlı olarak değişiklik göstermiş. Buna bağlı olarak oldukça popüler olan yüz dolgusu çeşitleri var. Aşağıda günümüzde kullanılan dolgu çeşitlerini ve özelliklerini inceleyebilirsiniz: 

 • Hyaluronik asit (HA): Hayvansal kökenli olmayan ve FDA onaylı olan hyaluronik asit, günümüzde yüz dolgusu için en çok kullanılan madde. Geçici bir dolgu uygulaması sağlayan madde, güvenilir olmasının yanında cildi nemlendirme ve esnetme özelliğine de sahip. 
 • Kalsiyum Hidroksiapatit (CaHA): Yarı kalıcı dolgu maddelerinden biri olan kalsiyum hidroksiapatit, jelimsi yapısında mikro tanecikler barındırıyor. Aynı zamanda cilde uyumlu olan bu maddenin, kalıcılık süresi de ortalama 1,5 yıl. İşlem aynı şekilde tekrarlandığında kalıcılık süresi uzuyor.
 • Polikaprolakton: Yarı kalıcı bir etki sağlıyor. Ayrıca vücutta kolajen üretimini de destekliyor. Etkisi ise ortalama 1-4 yıl arası diyebiliriz. 
 • Polilaktik asit:  Yarı kalıcı dolgu maddelerinden bir diğeri. Yüzü maskeleştirmeden ve dondurmadan canlandırıcı bir etki sunuyor, ayrıca vücuttaki kolajen üretimini de destekliyor. Tedavisi kademeli bir şekilde uygulanıyor. Ortalama 3 seansta tamamlanıp yaklaşık 3 yıl kadar kalıcı oluyor.

Bu maddelerden hangisini yüz dolgusu olarak yaptırmak istediğinize, beklentilerinizi de göz önüne alıp uygulamayı yapacak olan uzmana danışarak karar verebilirsiniz.

Öncelikle yüz dolgusunun alanında uzman, profesyonel ekipler tarafından uygulanması gerektiğinin altını çizelim. Bu uygulamayı doğru bir yerde yaptırdığınız takdirde de yüz dolgusu enjekte edilmeden önce “yüz analizi” yapılır. Böylelikle kişinin yüz şekline uyumlu olacak şekilde dolgu yapılır ve hem doğal hem de kusursuz bir sonuç almak amaçlanır. 

Ayrıca önceden de belirttiğimiz gibi yüz dolgusu yapılmadan önce bölgeye lokal anestezi uygulanır ve yeteri kadar etki etmesi beklenir. Ardından cilt, antiseptik bir maddeyle güzelce temizlenir. Sonrasında belirlenen noktalardan dolgu sıvısı cilt altına enjekte edilir.

Yüz dolgusu enjekte edilmeden 1 hafta önce kişinin kullanmaması gereken ilaç ve destekler aşağıdaki gibidir: 

 • Aspirin ve kan sulandırıcı tüm ilaçlar
 • Omega 3 ve yağ asitleri
 • E vitamini
 • Ibuprofen
 • Ginseng

Yüz dolgusu sonrasında ise hızlı ve oldukça rahat bir iyileşme bir süreci başlar. Bununla beraber yüzün kendini toparlama süreci hangi bölüme dolgu yapıldığına göre değişiklik gösterir. Örneğin göz çevresi için yapılan dolgularda iyileşme 3-7 gün arasında gerçekleşirken alın bölgesindeki derin çizgiler için yapılan dolgu enjeksiyonunun 1-2 gün iyileşme süresi vardır. Yine elmacık kemikleri, dudak kenarları gibi bölgelerde de bu süre değişir. Yaptırmadan önce doktorunuzla bu konuyu görüşebilirsiniz.

Yüz dolgusunun ciddi bir yan etkisi bulunmaz. Hatta yaptıranlar bu işlemden sonra aynı gün sosyal hayatlarına geri dönebilirler. Dolgu işleminden sonra genellikle görülen yan etkiler ise hafif kızarıklık ve ödem. Ancak herkeste görülmemekle beraber bazı kişilerde hafif morluklar ve hassasiyet hissi olabiliyor.

 • 18 yaşından büyük olan,
 • Yüzünün ovalliği bozulmuş,
 • Yanakları ve elmacık kemiği belirginliğini kaybetmiş kadın-erkek herkese uygulanabilir.
 • Otoimmün hastalığı (Haşimato, lupus vb.) olan kişilere,
 • Diyabet hastalarına,
 • Kanser hastalarına, 
 • Keloid geliştirmeye meyilli olanlara önerilmez. 

Ayrıca hamilelik döneminde olan kişilere yüz dolgusu enjeksiyonunun yapılması önerilmez. Bunun en önemli nedeni de yüz dolgu maddelerinin etkisinin henüz hamileler üzerinde test edilmemiş olması.

Yüz dolgusu yaptırırken genel olarak bilinmesi gerekenler

 • Yüz dolgusu yapıldıktan sonra yüzeysel uygulamalarda 4 saat, derin uygulamalarda ise 12 saat bölgeye su temas ettirilmemeli. 
 • Dolgu maddeleri sıcaktan etkilenebilir. Bu nedenle sauna ya da hamam gibi ortamlarda çok uzun süre vakit geçirmemek gerekir. 
 • Hyaluronik asit uygulamasından sonra yüzde şişlik oluşabilir. Bu şişlik ortalama 1 haftada iner. 
 • Çok düşük fiyatlı dolgu uygulamalarına karşı temkinli olmak şarttır. Bu tarz uygulamalarda dolgu maddesinin kalitesi düşebilir.
 • Dolgu uygulaması yaptırmadan önce doktorunuza mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı dolgu maddesi kullanıp kullanılmadığını sormanızı tavsiye ederiz.
 • Dolgu yapıldıktan sonra etkisini korumak ve pigment değişimini engellemek için güneş kremi kullanmaya özen gösterin. 

Yüz dolgusu uygulamasıyla ilgili merak ettiğiniz her şey hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz!