obesity surgeries

7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
obezite ameliyati e1661811252963 1300x500 1

What is Obesity Surgery?

The problem of overweight is increasing rapidly both in Turkey and in the world. This problem, which is caused by city life, sedentary life, packaged foods, irregular nutrition and various health problems, can lead to obesity if not prevented. Obesity surgeries, which have become widespread in recent years, find a cure for obesity, which reduces people’s quality of life and opens the door to many diseases. You can find detailed information about obesity surgeries that can be applied with different methods in the continuation of our article.

What are the Different Types of Obesity Surgery?

There are three types of surgery commonly used in obesity surgeries. We can list them as follows:
  • Stomach balloon
  • Tubular stomach
  • Gastric by-pass
  • Mini gastric bypass
  • Duodenal switch
Now let’s examine together what these obesity surgery types mean.

Tube Stomach

The most common type of obesity surgery performed all over the world is sleeve gastrectomy! In this method, approximately 80% of the stomach is removed and the stomach is formed into a tube. As a result of the surgery, which ends in an average of 1 to 2 hours, the patient has to stay in the hospital for 2 or 3 days. After the operation, a special nutrition program is applied to the patient. In the first weeks, liquid nutrition is consumed, and in the following weeks, soft foods are consumed for a while. Vitamin supplements are also made regularly, light exercises are not skipped. After sleeve gastrectomy, the patient can give very serious figures within 1 year.

Gastric By-pass

In this method, the stomach is divided into two, one large and one small. The new small stomach, part of the small intestine from the beginning and the duodenum are bypassed and reassembled. The success rate is also very high. Postoperative follow-up is very important in gastric bypass, as in other types of bariatric surgery. The weight loss period of the patients can take up to 1.5 years.

Mini Gastric By-pass

The easier version of gastric bypass surgery is called mini gastric bypass. After a long stomach pouch is created, a part of the small intestine is combined with the stomach pouch. The surgery, which has a very successful slimming effect, is also very effective in Type 2 diabetes patients.
Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite ameliyatı aşağıdaki kişi grupları için uygundur: 

  • Vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olanlar
  • Hipertansiyon, uygu apnesi ya da karaciğer yağlanması gibi hastalıklara sahip ve vücut kitle endeksi 35-40 aralığında olanlar
  • Vücut kitle endeksi 30-35 aralığında olan Tip 2 diyabet hastaları

Birçok ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatı riskleri de mevcut. Ancak bu alanda uzman bir hekim tarafından yapılan; önce ve sonrasında hazırlıkları tamamlanan ameliyatlarda risk oldukça düşer. 

Bu tarz ameliyatların akabinde hastada; kusma, fıtık, besin eksiklikleri ya da dumping sendromu (besinlerin sindirilmeden ince bağırsağa aktarılması) gibi komplikasyonlar görülebilir. Ancak dediğimiz gibi ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan uygulamalar bu süreçte kritik bir yol oynar.

Obezite ameliyatı faydalarının en önemlisi küçülen midenin çabuk tokluk hissi sağlaması. Kişi böylelikle az yer ve ideal kilosuna ulaşır. Ayrıca obezite ameliyatları yüksek kilo kaynaklı Tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi birçok hastalığın tedavi edilmesine de yardımcı olur.

Obezite ameliyatlarında başarı oranı tüp mide için %40-60, gastrik by-pass için ise %45-75 civarındadır. Bu ameliyatlarda kalıcı başarının sağlanması için sonrasında yapılan diyet ve egzersizler çok büyük önem taşır. 

Obezite ameliyatları ile ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.