Pilonidal Sinüs

7602a89acba86ae82547881276e5ea03d479014dc82d59d866f550b43418300f
Laser spine surgery featured 1024x400 1

What is Hair Rotation (Pilonidal Sinus)?

Hair vertigo, which is seen more frequently in men under the age of 30, is mostly in the coccyx region, but it means that the hairs are shed from hard, nape or scalp areas and buried under the skin and form an inflamed cystic structure there.

Although rare, ingrown hair, which can also occur in women, is 3 times more common in men than in women. In Turkey, cases of ingrown hair are more common in men between the ages of 15-35.

In which parts of the body does ingrown hair occur?

As we mentioned at the beginning, ingrown hair usually occurs in the coccyx region. However, although it is not very common, it can also be seen in the belly button, groin area, face, armpits and fingers.

What are the Symptoms of Hair Rotation?

The symptoms of ingrown hair are often not noticed at first. Because the disease progresses very insidiously. Now you can take a look at the signals of the disease from the beginning:

Persistent dampness in underwear due to drainage problem
The color of the discharge turns green or red (bloody)
Bad smell that comes with the flow
Itching, burning and redness in the anus area
Pain that is mild at first but gets worse over time (to limit daily movements)

Fill In The Form We Will Contact You
"Let's take the first step together."
icon phone

Call Us

+9 0546 576 61 91

Sıkça Sorulan Sorular

Kıl dönmesi risk faktörlerinin en önemlisi masa başı çalışma ve hareketsiz yaşamdır. Ayrıca oturma bozukluğu da kıl dönmesine davetiye çıkarabilir. Bu nedenle de hastaların dik oturmaları önerilir. Genel olarak toparlayacak olursak;

  • Fazla kilo,
  • Yetersiz kişisel temizlik,
  • Aşırı terleme,
  • Aşırı tüylü vücut yapısı,
  • Kıl temizliğini jiletle yapmak,
  • Genetik olarak kıl kökü iltihabına yatkınlık, risk faktörleri olarak sıralanabilir. Kişisel hijyeninize ve yaşam tarzınıza dikkat ettiğiniz takdirde bu ihtimali azaltabilirsiniz.

Kıl dönmesi tedavisinde hastalığın evresine göre farklı yöntemler uygulanır. Eğer hastalık başlangıç aşamasındaysa antibiyotik ve ağrı kesicilerle tedavi gerçekleştirilir. En yaygın tedavi yöntemi ise apsenin boşaltılması ile başlar. Apse tamamen boşaltıldıktan sonra özel bir sıvı ile içi temizlenir. 

Ayrıca günümüzde lazer tedavisiyle de kıl dönmesi sorunu çözülebilir. Anestezi uygulandıktan sonra kıl dönmesi yolu temizlenir ve mevcut fistül deliğinden ince bir lazer çubuğuyla iltihaplı bölge yakılır. Operasyon sonrası iyileşme oldukça hızlı olur.

Kıl dönmesinin en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Özellikle kıl dönmesi hastalığı devamlı tekrarlayan hastalara uygulanan yöntemde, apse cerrahi işlemle çıkarılır. Lazerle yapılan ameliyatlar oldukça iyi sonuç verir, günlük yaşama çok hızlıca dönülür 

Kıl dönmesi tedavisiyle ilgili merak ettiklerinizi sormak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.